İlginç Hizmetler > Ücretsiz Hizmetler > İLGİNÇ MESLEKLER – LABORANT
İLGİNÇ MESLEKLER – LABORANT

İLGİNÇ MESLEKLER – LABORANT

İlginç meslek sahipleri ile kendi sektörleri hakkında röportaj yapacağımız bu seride ilk yazımıza alanında genç ve başarılı bir Laborant ile röportaj yaparak başlıyoruz: Berna AvcıLaborant nedir?

Sağlık kurumları bünyesinde ki çeşitli hastane ve laboratuvarlar da hastanın durumu ile ilgili olarak hekimin gerekli gördüğü tıbbi analizleri yapan,kontrol eden,gerekirse onay veren teknik elemandır.

laborant nedir

laborant

Tıbbi laboratuar teknisyeni olmak isteyenler ne yapmalı?

Biyoloji ve kimya konularına ilgili ve bu alanda başarılı Dikkatini uzun bir süre bir noktaya yoğunlaştırabilen -Sabırlı -Rutin işler yapmaktan sıkılmayan -Sorumluluk sahibi -Başkaları ile iyi iletişim kurabilen kimseler olmaları gerekir.

Çalışma ortamı ve koşulları?

Tıbbi laboratuvar teknisyenleri hastane laboratuvarlarında ve özel laboratuvarlar da görev yaparlar. Çalışma ortamı temiz ve ilaç kokuludur (kimyevi madde ve ilaç) Görevini genellikle ayakta yaparlar. Tıbbi laboratuvar teknisyeni birinci derece maddelerle (kan ,idrar ,gaita vb.) ve aletlerle ilgilidir ancak hasta ve hasta sahipleri ile de iyi ilişkiler kurmak durumundadır. Bu meslek zaman zaman tek başına zaman zaman işbirliği halinde çalışmayı gerektirir. Dikkat edilmediği takdirde mikrop bulaşma ihtimali yüksektir. Kullanılan Alet ve Malzemeler; Laborantlar çalışacakları ortamı seçebiliyorken çalışacakları bölümü de seçme hakkına sahiptirler. Biyokimya,Hematoloji,Mikrobiyoloji,Patoloji vs olmak üzere birden çok bölümü vardır ve her bölüm de kullanılan alet ve malzemeler farklıdır.

Meslek eğitiminin verildiği yerler nerelerdir?

laborant taban puanları

Mesleğin eğitimi Sağlık Bakanlığına bağlı sağlık meslek liselerinde “Laboratuvar”, Meslek Yüksek okullarına bağlı üniversiteler de ise “Tıbbi Laboratuvar Teknikleri” bölümünde verilmektedir. Bir de günümüzde yine sağlık meslek yüksek okullarına bağlı üniversiteler de “Patoloji Laboratuvar Teknikleri” adı altında sadece Patoloji laboratuvarında çalıştırılmak üzere tekniker eğiten bir bölüm de mevcut bulunmaktadır. Eğitimin süresi liseler de 4 yıl , üniversiteler de 2 yıl olmakla beraber önlisans programıdır. Öğrenciler gerekirse daha sonrasında DGS ile lisans tamamlama yapabilir ve ; •Biyoloji •Moleküler Biyoloji ve Genetik •Biyoteknoloji •Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji •Genetik ve Biyomühendislik •Biyomühendislik •Hemşirelik •Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri bölümlerine geçebilirler.

Çalışma alanları ve iş bulma olanakları nelerdir?

Tıbbi laboratuvar teknisyenleri hastaneler de tıp fakültelerinde , özel tahlil laboratuvarlarında , diğer sağlık kuruluşlarının araştırma merkezlerinde , hıfzısıhha enstitülerinde ve gıda sanayii işletmelerinde çalışabilirler. Mesleğin faaliyet alanı insan sağlığı olduğundan önemi gittikçe artmaktadır. Meslekle ilgili araştırma merkezleri devamlı çoğalmaktadır.

Laborant Maaşı

Devlet ve Özel kuruluşlar olmak üzere arada bayağı bir fark bulunur. Devlet kuruluşlarında 2500den başlayıp 4000’e kadar çıkarken , özel kuruluşlar da bu fiyat 1500’den başlayıp en fazla 3000’ TL’ye kadar çıkmaktadır.Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir