MEDYA PLANLAMA

MEDYA PLANLAMA

Medya planlama öyle bir alan ve uzmanlıktır ki aslında bu işi yapanlar bile tam olarak ne yaptığını ifade edemez. Ancak medya planlama hazırlanan reklam materyalinin minumum bütçe ile maksimum görüntülenme almayı hedefleyen bir uzmanlık alanıdır. Yani bütçen ne kadarsa o bütçe ile maksimum kişiye ulaşmaktır. Bu sözlerim bile karmaşık gelmiş olabilir aslında 🙂Medya Planlama Nedir:

Yukarıda da belirttiğim gibi medya planlama eldeki bütçe ile reklam materyalinin doğru hedef kitleye maksimum seviyede ulaştırılmasıdır. Örnekler ile anlatalım.  Örneğin Coca Cola 100 Bin TL bütçesi var tv kampanyası için hedef kitlenize bu kreatif materyali bu bütçe içinde kalacak şekilde sıkça göstermeyi amaçlar medya planlama…

medya planlama nedir

medya planlama

Medya Planı Uzmanı

Medya planlama uzmanı olabilmek için hangi okuldan mezun olduğunuz veya hangi bölümden mezun olduğunuzun çok da bir önemi yok. Biraz rakamları sevmek biraz da insan ilişkilerinde iyi olmak bu işte başarılı olmanızı sağlayacaktır. Medya planlama uzmanlarının en çok kullandığı programlar: Excel, Powerpoint, Medplan, Instar ve Adex’tir. Office programları dışındaki programları internette bulmanız imkansız. Bu programlar tamamen medya planlama alanına özgü olup parayla satın alınan programlardır. Ancak excel ve powerpointiniz geliştirmeniz gerekiyor.

Medya planlama alanında çalışmak isteyenlerin öncelikle medya planlama ajanslarında stajyer olarak çalışması onlar için faydalı olacaktır. Türkiye’nin en önde gelen medya ajanslarının ismi: Mindshare, Mediacom, Carat, Vizeum, OMD, People’dır.  Özellikle sektöre yeni başlayacak medya planlamacı adaylarının dijital alanda başlamaları kendileri için daha faydalı olacaktır.

Medya Planlama Uzmanı Maaşları 

Medya planlama alanında başlayanlar genelde 1.750 – 2.000 TL arasında bir maaşla başlar. 5 yıllık çalışanlar ise 4 – 6 Bin TL civarında maaş alır. Tabii ki bu sizin uzmanlığınıza, dil bilip bilmemenize ve kendinizi nasıl konumlandırdığınıza da bağlı bir şeydir.

Çok yakında aklınıza takılan her soruyu sorabileceğiniz medya planlama uzmanı ilginchizmetler.com da olacak 🙂Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir